آزمایش بارگذاری دینامیکی کرنش بالا-بزرگ مقیاس برای پی های پایه یک پل

مشاوره تخصصی  پی های عمیق   02122871109

مشاوره تخصصی پی های عمیق

.لطفا درخواست خود را در این فرم تکمیل نمایید
captcha
Reload

بروشور ایرسا

آزمایش بارگذاری دینامیکی کرنش بالا-بزرگ مقیاس برای پی های پایه یک پل

   • گسیختگی شدید یک شمع درجاریز که منجر به فروپاشی سازه­ای دو دهانه یک پل در حال ساخت 2/5 کیلومتری راه­ آهن در فلوریدای مرکزی ایالات متحده شد، اطمینان از شمع های درجاریز را که قبل از گسیختگی مذکور که به‌عنوان تکیه­ گاه پایه­ های پل نصب شده بودند را متزلزل کرد.
 • یک گروه از مهندسان که به‌صورت مستقل، مطالعات فنی و مهندسی بهسازی را انجام می‌دادند، 12 پایه تکمیل‌شده پل که نماینده شرایط ژئوتکنیکی متغیر در طول پل بودند را به‌صورت دینامیکی تحت آزمایش قرار دادند. پایه­ های سازه­ ای هرکدام دارای ارتفاع 5 تا 18 متر بوده و هرکدام به‌وسیله یک شمع درجاریز به قطر 8/1 متر و طولی بین 13 تا 30 متر نگهداری می­ شدند. گروه مهندسان آزمایش‌های بارگذاری دینامیکی کرنش بالا را در سر پایه ­های تکمیل‌شده انجام دادند و بدین منظور از یک سیستم چکش هیدرولیکی با وزن 534 کیلو نیوتن و ارتفاع سقوط نهایی 9/1 متر بهره گرفتند. ابزار گذاری تست دینامیکی شامل 8 کرنش­ سنج و 8 شتاب سنج بود که 4 عدد از هرکدام در بالا و پایین پایه ­ها نصب‌شده بود. ثبت داده­ های میدانی و پردازش اولیه با استفاده از دو سیستم تحلیلگر کوبش شمع (PDA) برای ابزار دقیق پایه و شمع صورت گرفت. جابجایی هر پایه تحت هر ضربه چکش به‌صورت مجزا اندازه گرفته شد. ارزیابی ظرفیت باربری شمع و رابطه بار- جابجایی استاتیک نیز به کمک نرم­افزار CAPWAP انجام پذیرفت. در این مقاله نتایج دو آزمایش پایه-شمع به‌عنوان تصویری از فرایند آزمایش‌های بزرگ‌مقیاس که برای این پروژه استفاده شده ارائه گردیده است. در این مقاله، فرایند آزمایش‌های میدانی و تحلیل داده ­ها توصیف شده و ارزیابی کیفیت داده ­ها و سازگاری نتایج، مورد بررسی قرار گرفته است.

  • بهترین روش برای طراحی ایمن و اقتصادی شمع ها و اطمینان از عملکرد آنها انجام آزمایش های شمع در مراحل طراحی و اجرا بوده و در تمام آئین نامه های معتبر بین المللی بر لزوم کنترل کیفیت شمع ها تأکید شده است. بطوریکه ضریب اطمینان طراحی شمع، با نوع و تعداد آزمایش های برنامه ریزی شده برای مرحله طراحی و اجرا نسبت مستقیم دارد.

    

  نگاهی به ایرسا

  • ایرسا بن ساز البرز بعنوان یک شرکت مشاور ایرانی در زمینه طراحی و آزمایش شمع ها از سال 1386 در پروژه های متعدد داخلی و خارجی فعالیت داشته و کامل ترین تجهیزات آزمایش دینامیکی شمع را در ایران در اختیار دارد.  

  گواهینامه ها

  آخرين بروز رساني در تاريخ 1397/3/28 انجام شده است

  آمارگیر