آزمایش دقیق سلامت شمع CSL

معرفی آزمایش Cross-Hole Sonic Logging
آزمایش PIT متداول ترین روش ارزیابی سلامت شمع است که به دلیل سرعت، سهولت و ارزانی رواج بسیار گسترده‌ای پیدا کرده‌است. اما آزمایش PIT دارای محدودیت‌های ذاتی، اجرایی و تفسیری زیادی است که استفاده از نتایج آن با اما و اگرهایی مواجه است. از این رو  در تجربه جهانی عموماً آزمایش‌های سلامت دقیق‌تری مانند آزمایش TIP (Thermal Integrity Profiling) و آزمایش CSL در ترکیب با آزمایش PIT انجام می‌گیرند تا ارزیابی دقیق‌تری از وضعیت سازه‌ای شمع‌ها صورت پذیرد. مشاور ایرسا تنها شرکت ایرانی است که امکانات و تجربه انجام این آزمایش‌ها را دارا می‌باشد.
آزمایش CSL یکی دیگر از روش‌های غیر مخرب برای تشخیص یکپارچگی و سلامت شمع است که به کمک آن می‌توان محل دقیق آسیب در شمع‌های درجاریز و دیوارهای دیافراگمی را تشخیص داد. در انجام این آزمایش هیچ‌گونه محدودیتی در طول و قطر شمع وجود ندارد و تمام طول شمع را پوشش می‌دهد به گونه‌ای که حتی به واسطه آن می‌توان نوک نرم شمع درجاریز را نیز تشخیص داد.
نحوه انجام آزمایش CSL
در آزمایش CSL، در هنگام اجرای شمع، لوله‌های PVC یا فولادی در راستای طول قفسه‌های آرماتور نصب می‌گردد. نحوه چینش لوله‌ها با توجه به نوع سازه (شمع یا دیوار دیافراگمی) و با توجه به ابعاد آن می‌تواند به صورت‌های مختلفی باشد. پس از اتمام مراحل اجرایی (از حداقل 2 تا 45 روز بعد از بتن‌ریزی)، فرستنده و گیرنده به صورت همزمان در داخل دو لوله موازی تا انتهای طول سازه هدایت می‌شوند. سیگنال ارسالی فرستنده توسط سنسور گیرنده در اعماق مختلف دریافت می‌گردد. هرگاه در مسیر سیگنال ارسالی کاهش کیفیت مصالح بتنی یا هرگونه ایراد دیگری وجود داشته باشد، سیگنال‌ها توسط گیرنده‌ با تاخیر دریافت شده یا در موارد بحرانی اصلا دریافت نمی‌گردد. همچنین اثر این موارد در انرژی سیگنال‌های دریافتی نیز قابل‌مشاهده است.

CSL آزمایش دقیق سلامت شمع

تعداد لوله‌ها وابسته به قطر شمع است. به طور معمول به ازای هر 0.25 تا 0.35 متر از قطر شمع نیاز به حداقل یک لوله می‌باشد. توصیه ASTM D6760 به استفاده از حداقل 3 و حداکثر 8 لوله می‌باشد. توصیه PDI استفاده از لوله ها با قطر داخلی بین 38 تا 50 میلیمتر می‌باشد. لوله‌ها پس از نصب باید پر از آب شوند و حداقل تا 4 ساعت بعد از بتن ریزی نیز پر از آب باشند. به دلیل نزدیک بودن ضریب انبساط حرارتی فولاد با بتن، استفاده از لوله‌های فولادی ارجح است. لوله‌ها باید ترجیحا یکپارچه باشند و در صورت نیاز به امتداد باید توسط Coupling این کار انجام پذیرد. در صورت عدم جایگذاری لوله‌ها پیش از اجرای شمع، این کار با عملیات کرگیری هم قابل انجام می‌باشد. لوله‌ها معمولا درون قفسه آرماتور جای می‌گیرند چرا که مخصوصاً برای شمع‌های با میزان میلگرد زیاد احتمال تداخل امواج با آرماتورها وجود دارد.
#آزمایش-شمع
#آزمایش-سلامت-شمع
#آزمایش-CSL-شمع
#آزمایش-سلامت-شمع-CSL