گواهینامه‌ها و صلاحیت‌ها

شرکت PDI آمریکا به عنوان مبدع و تولید کننده دستگاه‌های آزمایش شمع (TIP، PIT، CSL، PDA و ...) با همکاری موسسه Pile Driving Contractors Association (PDCA) و از سوی دیگر شرکت Foundation QA استرالیا با همکاری شرکت Pile QA به منظور ایجاد مبنایی برای کارفرماها برای تشخیص صلاحیت افراد مدعی در زمینه تست و تحلیل دینامیک شمع‌ها، نوعی سامانه آموزشی و ارزیابی در همکاری با گروه‌های متخصص ایجاد نموده و اقدام به ارائه گواهینامه در سطوح مختلف متناسب با صلاحیت احراز شده فرد متقاضی نموده‌‍اند. این گواهینامه‌ها در شش سطح از Provisional تا Expert صادر می‌شوند و متناسب با سطح فنی فرد دوره اعتبار آن‌ها از یک سال تا مادام‌العمر متفاوت است. لیست افراد ارزیابی‌شده، سطح فنی، تاریخ اخذ گواهینامه‌ها و زمان اعتبار شرکت PDI در سایت www.pdaproficiencytest.com و گواهینامه‌های شرکت Foundation QA در سایت PileQA.com قابل مشاهده‌است. مدیر عامل ایرسا توانسته‌اند گواهینامه بین‌المللی آزمایش و تحلیل دینامیکی شمع را در سطح Master از موسسه PDCA آمریکا کسب کنند. ایشان همچنین از سال 2007 میلادی دارنده گواهینامه بین‌المللی آزمایش و تحلیل دینامیکی شمع در سطح Master از موسسه Foundation QA استرالیا می‌­باشند. 

شرکت مهندسین مشاور ایرسا بن ساز البرز

شرکت مشاور ایرسا دارای گواهی‌نامه صلاحیت مشاوره در تخصص ژئوتکنیک (پایه 2) از سازمان برنامه و بودجه کشور است. از این رو مشاور ایرسا تنها شرکت مهندسین مشاور ژئوتکنیکی در ایران می‌باشد که افزون بر تاییدیه‌های بین‌المللی آزمایش شمع از شرکت‌های PDI امریکا و Foundation QA استرالیا، از طرف سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نیز در زمینه ژئوتکنیک برای انجام انواع آزمایش‌های شمع تشخیص صلاحیت گردیده‌است.

شایان ذکر است در دو مورد از آخرین اسناد منتشر شده توسط سازمان برنامه و بودجه به صورت خاصی به بحث آزمایش‌های شمع که از تخصص‌های مشاور ایرسا می‌باشد پرداخته شده‌است. مطابق با ردیف‌های شماره 021002 تا 021004 فهرست بهای ژئوتکنیک و مقاومت مصالح، انجام آزمایش‌های بارگذاری استاتیکی شمع در رده آزمایش‌های صحرایی قرار گرفته‌اند. همچنین بر اساس بند 9 فصل بیست و پنجم فهرست شرح ردیف رشته کارهای دریایی و ساحلی سال 1401، انجام و اعلام نتیجه آزمایش دینامیکی شمع (PDA)، آزمایش استاتیکی شمع و آزمایش سلامت شمع (PIT) بایستی به مشاور تشخیص صلاحیت شده توسط سازمان برنامه و بودجه کشور با تخصص ژئوتکنیک محول گردد.