چهارشنبه، 06 دی 1402
پروژه فولادسازی و نورد گرم گل گهر

پروژه فولادسازی و نورد گرم گل گهر

پیمانکار اصلی
شرکت مهندسی فکور صنعت تهران
پیمانکار فرعی
شرکت ساختمانی مانا و شرکت بنا پارس دیمه
مشاور
شرکت مهندسی بین المللی فولاد تکنیک
نوع شمع‌ها
بتنی درجاریز
خدمات ارائه شده
  • آزمایش بارگذاری دینامیکی(PDA)
  • آزمایش سلامت و یکپارچگی(PIT)
شرح پروژه
در سال98 بنا بر درخواست شرکت مهندسی فکور صنعت تهران جهت کنترل کیفیت شمع های درجاریز پروژه پارت سه فولاد سازی پروژه احداث کارخانه فولاد سازی و نورد گرم گل گهر در کیلومتر 50 جاده سیرجان - شیراز در استان کرمان، از شرکت مهندسین مشاور ایرسا بن ساز البرز دعوت به عمل آمد. جلسات فنی برای تعیین نحوه کنترل کیفیت شمع های پروژه برگزار شد و در نهایت 3 آزمایش دینامیکی PDA و 11 آزمایش سلامت و یکپارچگی (PIT) در سال 98 بر روی شمع‌های بتنی درجاریز انجام گردید.
به دنبال همکاری‌های موفق در چندین پروژه با مجموعه محترم فکور صنعت تهران، انجام دو آزمایش بارگذاری دینامیک (PDA) بر روی شمع های درجاریز در طرح توسعه پروژه فولادسازی و نورد گرم، در آبان ماه 1402 به شرکت مهندسین مشاور ایرسا بن ساز البرز واگذار شد. آزمایش‌های دینامیکی PDA با توجه به ظرفیت باربری بالای شمع‌های پروژه با استفاده از وزنه 15 تنی برای چکش سقوط آزاد ایرسا انجام شد. حداکثر بار فعال شده برای شمع‌های این پروژه حدود 1800 تن بوده است.
از دستاوردهای انجام آزمایش های بارگذاری دینامیکی (PDA) در این پروژه، کاهش طول شمع‌های فاز توسعه از 30 متر به 20 متر بود که منجر به صرفه جویی حدود 35 درصدی در هزینه و زمان اجرای شمع‌های درجاریز گردید.